Targetowanie w SEO copywritingu

Wyobraź sobie, że możesz napisać dowolny tekst, jednak będzie on nieużyteczny – jeśli stosowany w nim język będzie nie docierał do potrzeb Twoich odbiorców. Kierowanie swoich ofert do właściwych odbiorców jest ważne, szczególnie w dobie wszechdostępności i możliwości dotarcia do każdego. W artykule pokaże Ci jak wybrać najwłaściwszy sposób dotarcia do potencjalnych klientów, jednocześnie omijając tych niezainteresowanych. 

Czytając książkę E-Marketing w praktyce, dostarczoną mi przez wydawnictwo SamoSedno, zainteresowałem się szczególnie tą tematyką – gdyż dawno nie zastanawiałem się nad własną grupą docelową, nie dokonywałem w tym obszarze większych zmian – co skłoniło mnie do przemyśleń.

W kontekście grupy docelowej zawsze uświadamiam sobie, że różni odbiorcy potrzebują odmiennego języka oraz różnych treści. Stąd wybór odpowiedniej grupy docelowej pozwala zrozumieć, jakie treści wyszukują oraz chcą na naszej stronie widzieć nasi potencjalni użytkownicy. I tak przykładowo, na stronie poświęconej edukacji dzieci – trzy możliwe grupy, mogą chcieć czego innego:

 • rodzice chcą zobaczyć program nauczania, listę placówek, informacje o bezpieczeństwie ich dziecka
 • nauczyciele – program nauczania, sylabusy, narzędzia edukacyjne oraz informacje pomocne w ich pracy
 • kadra zarządzająca – strategie i programy, projekty w których mogą uczestniczyć, informacje prawne

Odpowiedzią na to jest  SEO Copywritingu, dzięki któremu tworzone treści będą dobrze wyszukiwalne, odpowiadające osobom, które odwiedzą stronę oraz dotrą do ich zapotrzebowania – dzięki czemu możemy liczyć, że: uznają stronę za użyteczną, zostaną na niej dłużej, powrócą do niej czy polecą innym w sieci.

Czym jest segmentacja? To podzielenie klientów na odpowiednie grupy, co umożliwia precyzyjne kształtowanie komunikatu reklamowego dopasowanego do jej zapotrzebowania. Przykładowo, w moim przypadku mogę wyróżnić grupę:

 • młodych, aktywnych i przedsiębiorczych ludzi zainteresowanych biznesem w sieci czy
 • osoby prowadzące małe i średnie firmy, chcące zaistnieć online

Jak dokonać segmentacji?

Na początku warto określić do kogo kieruje się swój serwis. Prowadząc konsultacje marketingowe, wielokrotnie słyszałem, odpowiedź na to pytanie w stylu:

mój serwis jest dla wszystkich

No cóż, w takim razie – jeśli jest dla każdego, jest dla nikogo. Nie można kierować się do każdego – nawet największe portale o tym wiedzą, prowadząc odrębne subserwisy dla różnych tematów i stosując tam odmienny design, kolorystykę, sposób pisania. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, zadaj sobie pytania:

 • Czy 13 letnie dziecko jest moim odbiorcą?
 • Czy 50 latek jest moim odbiorcą? A 75?

Choć to skrajności, na pewno pozwoliły Ci zrozumieć – że zawsze są grupy do których nie kierujesz swojego komunikatu. Określ zatem dla kogo prowadzisz swój serwis.

Następnie, aby dokonać bardziej szczegółowej segmentacji weź pod uwagę poniższe czynniki. Uwzględnij te czynniki, które są istotne oraz przeważają w grupie Twoich odbiorców:

 • wiek – jaka grupa wiekowa najczęściej odwiedza Twój serwis już teraz? jaką grupę interesuje Twoja tematyka najbardziej?
 • płeć – większość Twoich odbiorców to kobiety, czy mężczyźni?
 • wykształcenie,
 • dochód,
 • miejsce pracy,
 • zainteresowania.

Dla serwisów skierowanych do konkretnych regionów – również miejsce zamieszkania, pochodzenie, rodzaj – miasto, wieś, aglomeracja będą istotne. W końcu mało kto z pomorza szuka ogłoszeń lokalnych z Krakowa.

Podsumowując, kluczowym w SEO copywritingu jest tworzenie treści, które staną się dopasowane do potrzeb odbiorców, będą sprzyjały poprawie wyszukiwalności pod odpowiednie wyrażenia i zwroty a przede wszystkim, będą skoncentrowane na właściwej grupie docelowej.

A Ty, stosujesz już targetowanie na swojej stronie internetowej?

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera - najświeższe informacje, porady oraz artykuły dzięki którym zwiększysz swoje pozycje w wyszukiwarce!


13 thoughts on “Targetowanie w SEO copywritingu

 1. Jakoś tak się złożyło, że wczoraj również pisałem na podobny temat u siebie na blogu, później przeglądając inne blogi również zobaczyłem ten temat u kogoś. Świadczy to o tym, że wybranie swojej grupy docelowej jest bardzo istotne ale niewielka część blogerów czy serwisów zdaje sobie z tego sprawę. Kiedyś ktoś się mnie zapytał: piszę bloga już dłuższy czas, ale w ogóle nie mam na nim ruchu; weź go zobacz i powiedz dlaczego? Gdy kliknąłem, rzuciłem okiem, po czym spytałem: do kogo piszesz tego bloga? Bo przecież nie dla siebie?
  Pozdrawiam

  1. Pewnie będzie trudno sprzedać coś czego się nie potrzebujesz ale… 🙂 Najważniejsze w marketingu i sprzedaży jest wzbudzić potrzebę. Jeśli ktoś trafił na naszą stronę to pewnie to nie jest przypadek i prawdopodobnie szuka czegoś bardzo podobnego. Więc jest szansa, że kierując odpowiednio ruchem na odpowiednie podstrony np: z ofertami promocji, ofertami podobnuymi lub bardzo atrakcyjnym cennikiem klient dokona zakupu produktu, którego w pierwszej chwili nie poszukiwał. I tutaj można ten wątek ciągnąć bez końca. Świetnie to robią sklepy na których szukasz jakiegoś produktu i niestety go nie ma ale na dole masz informacje, że osoby, które szukały tego produktu szukały jeszcze produktu A, produktu B itd

 2. Witam,
  dobrze, że poruszasz ten temat. Im więcej osób o nim pisze, tym lepiej. Choć przydałoby się szerzej omówić to zagadnienie, podając jakieś przykłady serwisów umiejętnie segmentujących treści, albo rady odnośnie budowania strony głównej serwisu – szczególnie w sytuacji, gdy nasza grupa docelowa (target) nie jest jednorodna i musimy kombinować.
  Paweł

  1. Planuję nieco bardziej zgłębić tematykę targetowania i copywritingu pod kątem SEO, więc jest prawdopodobne, że niebawem pojawi się kolejny wpis 🙂

 3. Taka segmentacja jest dobra w email marketingu i wysyłce z listy subskrypcyjnej ale żeby napisać tekst, który trafia do konkretnej docelowej grupy to jest wyzwanie. Gorzej jak się ma naprawdę duży przekrój od 20-60 co wtedy ?

  1. W takim razie należy się zastanowić, czy właściwie sformułowano kampanie/serwis/projekt. Generalnie kilka grup odbiorców to już tłok dla pojedyńczego serwisu.

 4. Profesjonalny marketingowiec opiera się głównie na segmentacji odbiorców. Z bardzo prostej przyczyny – w ten sposób można uzyskać największy procent konwersji.

 5. Wybierając niszę, wybieramy też w pewien sposób targetowanie w SEO. To kluczowy element walki o użytkownika, a co za tym idzie ten najtrudniejszy.

 6. Dobrze, kiedy pisany tekst mający spełniać zadania SEO , powstaje jako realizacja naszych pasji, a pisanie takich tekstów sprawia nam przyjemność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *