SEO – jak to ugryźć ?

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych jest dziedziną, w którą zagłębia się coraz więcej osób. Administratorzy małych, początkujących serwisów, chcą poprawić swoją widoczność w sieci. Prowadzący średniej wielkości projekty, na przykład sklepy internetowe, mają nadzieję zwiększyć sprzedaż produktów i przyciągnąć klientów. Wielkie korporacyjne serwisy zaś, mają nadzieję, że przegonią konkurencję i zapanują nad rynkiem, a ich marka będzie rozpoznawalna.

Nie chcę pisać kolejnego tekstu, na temat jak rozpocząć pozycjonowanie w praktyce. Chcę Wam przekazać, jak zabrać się w ogóle za znajomość SEO, jak rozpocząć zabawę ( a dla niektórych pracę ) i ogólnie – co na start.

Przede wszystkim potrzebny nam jest dobry start. Myślę, że beznadziejne na początek jest czytanie forów pokroju PiO (które polecam), czy blogów o tematyce SEO. Osoba, niezaznajomiona z tematem pogubi się w moment, a i tak nic nie zrozumie.

Na początku warto zainwestować te 100-200 zł w dobre lektury. Mogę polecić z czystym sumieniem Biblię SEO – Jerri L. Ledford oraz książkę od duetu Makaruk & Danowski. Te dwie lektury, które razem wzięte kosztują około 130zł są bardzo dobrym oknem na świat pozycjonerski.

Po ich przeczytaniu, warto na własną rękę poeksperymentować. Warto jednak pamiętać (jest to także wspominane często w powyższych książkach), że nie należy się spieszyć. Efekty pozycjonowania są widoczne dopiero po czasie, nie można się zniechęcać niepowodzeniami.

Daj sobie dwa miesiące, na opanowanie strony, którą masz zamiar pozycjonować. Naucz się badać konkurencję, sprawdzać stopień indeksacji strony – pokataloguj troszeczkę. Skok w górę doda Ci tyle motywacji, że chętnie będziesz dalej eksperymentował.

Gdy już poczujesz, że to jest to, że tego oczekiwałeś, że wiesz już więcej – czas na blogi tematyczne i fora. Zajrzyj na forum PiO, poczytaj blogi takie jak Lexy`s SEO blog, IT Technology Blog.

Jeśli czegoś nie wiesz – pytaj na forum. Pytaj śmiało i nie bój się tego. Staraj się rozwijać, w momencie, gdy czegoś nie wiesz, od razu szukaj na to odpowiedzi. To dobry nawyk, jednak zachowaj trochę ostrożności. Każdy pozycjoner ma inne poglądy na SEO – warto więc wysłuchać kilku rzetelnych źródeł.

Dobrym pomysłem, jest rejestracja na Blip.pl i obserwowanie tagów: seo, pozycjonowanie, oraz osób i firm zajmujących się tymi tematami. Na blipie jest wielu blogerów, którzy często wrzucają wpisy na blogach. Wpisy te są bardzo przydatne i dostarczają wielu informacji.

Myślę, że tematu nie wyczerpałem. Nie chcę Ci jednak psuć zabawy, jaką jest dowiadywanie się wszystkiego i testowanie na własną rękę.

Jeśli masz czas, możesz zajrzeć także na mojego bloga – umieszczam tam także wpisy dotyczące SEO – przeważnie dla osób początkujących.

Autorem wpisu jest Prox, jeden z Administratorów naczelnych Progamela.net

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera - najświeższe informacje, porady oraz artykuły dzięki którym zwiększysz swoje pozycje w wyszukiwarce!


3 thoughts on “SEO – jak to ugryźć ?

  1. Moim zdaniem nie warto tracić pieniędzy na książki związane stricte z pozycjonowaniem.

    Lepiej pozycjonowania uczyć się w Internecie (przynajmniej ja tak robiłem) a mamonę wydać na książki o marketingu/reklamie.

    Zgadzam się z tym, że nic nie zastąpi praktyki. Jeśli nie dostaniemy porządnie po dupie to nigdy nie będziemy wiedzieć czym tak naprawdę jest to całe seo.

  2. Tak ale w necie masz wiele teorii i łatwo się pogubić 🙂 Książka wyrabia Ci świeże spojrzenie a potem konfrontujesz je z tym, o czym mówią ludzie w necie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *