Relacja z pierwszego polskiego HangOut

Wczoraj zapraszałem was na pierwszy polski HandOut (po testowym), który dodatkowo był nagrywany i jest dostępny w całości w formie audycji w serwisie YouTube. Kilka minut temu HangOut się skończył – poznaj zatem pierwsze wnioski na gorąco z tego wydarzenia! Ciekawa dyskusja pozwoliła na wyciągnięcie sporej ilości wniosków,  udało mi się zanotować kilka – którymi uważam, że warto się podzielić. 

HangOut rozpoczął się chwilę po godz. 19:00 wprawdzie od drobnych kłopotów technicznych, jednak szybko wszystko się unormowało i można było cieszyć się audycją. W dyskusji wzieli udział:

Wnioski

Wśród wniosków jakie można było wynieść z dyskusji udało mi się zanotować:

 • katalogowanie nadal ma sens, jednak korzystać należy z katalogów w których uzyskanie linków jest możliwe wyłącznie ręcznie, jakościowo nie zaś automatycznie.
 • linki side-wide umieszczne w stopce są korzystne wyłącznie w przypadku fraz brandowych – z nazwą marki, nie zaś z frazami.
 • bezpieczne linkowanie to takie, które obejmuje naturalne i zróżnicowane linkowanie. odejście od schematyzacji.
 • Frazami kluczowymi tej dyskusji było: Unikaj standaryzacji. Należy ostrożnie podchodzić do wszelkich schematów i wzorów, np. w artykułach tematycznych należy użyć tyle a tyle linków, treści. Takie wskazówki są ogólnymi poradami, które jednak należy w każdym artykule modyfikować i różnicować – żeby unikać wykrywania.
 • Personal marketing musi być spójny, podpisujemy się tym samym nickiem/nazwiskiem, avatarem oraz stroną www.
 • Każda chcąca na serio funkcjonować w sieci strona powinna mieć powiązania z social media – przycisk, widget fun page itd. Jest to element mimo wszystko wyróżniający od stron zapleczowych.
 • Indeksacje nowego serwisu warto zaczynać od wiarygodnych, trust rankowych serwisów – YouTube, FaceBook, Wykop. Mocne i uznane strony, dopiero potem mniej znaczące linki lecz zawsze z nastawieniem na ich jakość.
 • Flash od wersji 8 – Google indeksuje, interpretuje. Realizacje a’la flash w HTML 5 również.

Podsumowując, uważam – że było to bardzo ciekawa dyskusja, w którą mogłem śledzić na żywo. Polecam kolejne wydarzenia tego typu a także zachęcam do podzielenia się swoją refleksją w komentarzach.

Audycja

Aktualnie audycja jest jeszcze przetwarzana, natomiast niebawem będzie dostępna online.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera - najświeższe informacje, porady oraz artykuły dzięki którym zwiększysz swoje pozycje w wyszukiwarce!


20 thoughts on “Relacja z pierwszego polskiego HangOut

 1. jak dla mnie koledzy mówili na bieżąco o tym, co się pisze na zagranicznych blogach i jakie tam teorie snują. Nie mówię że to źle ale o google najlepiej wie tylko google?
  Dzięki za transmisję online

 2. Dzięki za relacje, fajnie podsumowane, przydałoby się tylko podlinkowac nazwiska do kont na Google+ zeby zainteresowani mogli dodac prowadzacych jako obserwowanych.
  Sam muszę pododawać kilku uczestników hangoutu i sporo szukania.

  P.S. Przy okazji okazało sie jak mocno polska branza siedzi na Google+!

 3. Wow, świetny refleks Sebastian. Publikacja parę minut po spotkaniu!

  Hangout wyszedł całkiem fajnie patrząc od środka, jak wygląda to na filmie przekonam się po przetworzeniu przez YT. Mogę tylko powiedzieć, że łącze 2Mbps to zdecydowanie za mało, musiałem więc wyłączyć video przez co nie widziałem kto mówi 🙁 Cały czas widziałem nieruchomy screen Karola, przez 1,5 godziny 😀

  Pytań było sporo i chyba godzina to za mało, ale hangout dłuższy niż godzina mógłby być już nudny i męczący.

  Myślę, że następne będą coraz lepsze i jeżeli uda mi się ponownie załapać postaram się być bardziej aktywny.

 4. No dobra, zaczynam słuchać. Cezary idzie na jakość i różnorodność linków, a nie na ilość. No to na razie nic nowego. 🙂

 5. Fajnie, że jest nagranie bo wczoraj całkiem mi wyleciało z głowy to spotkanie..

  Już zapoznałem się z Twoimi wnioskami, a teraz przejrzę już dostępny materiał z Hangoutu 🙂 (jeden wniosek już widzę muszę prędziutko wprowadzić na swoją stronę 🙂

 6. Uzupełnię o informacje, które udało mi się wynotować:

  – linki z social media nie są teraz zbytnio brane pod uwagę, ale w przyszłości może to się zmienić, dlatego warto je pozyskiwać
  – pierwsze linki świeżej strony powinny być naturalne np. z social mediów, blogów tematycznych, aby pozycjonowanie wyglądało realistycznie
  – po filtrze nałożonym na stronę, „301” nie ma sensu, lepiej od początku budować wizerunek nowej witryny w sieci (trzeba najpierw pozbyć się przyczyny filtra, a dopiero później podjąć działania)
  – konieczne jest różnicowanie anchorów w trakcie katalogowania i preclowania

  Na koniec Karol Dziedzic trochę postraszył pingwinem. Czekamy na następny hangout. 🙂

 7. Mam nadzieję, że podobna relacja pojawi się ze szkolenia Silesia SEM, które będzie 25 września w Katowicach. Z tego, co czytam na http://www.silesiasem.pl/szkolenia będzie jeszcze więcej tematów niż rok temu. Oby atmosfera i profesjonalizm prowadzących były tak dobre jak w ubiegłym roku. Będziecie to relacjonować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *