Projee.pl czyli kiepskie prace, plagiaty oraz brak wynagrodzeń…

Zachęcony pozytywną recenzją serwisu Projee.pl u Krzysztofa Lisa postanowiłem sam skorzystać z tego serwisu, stojącego na styku – zainteresowanych grafiką od strony zleceniodawców jak i zleceniobiorców. Co wynikło z wypróbowania tego projektu i czy mogę z czystym sercem komukolwiek go polecić, dowiesz się z poniższego wpisu.

Jak sami wiecie jakiś czas temu ruszyłem z pomysłem przeprojektowania logo WebSEMu. Niby nic wielkiego, wiele firm, stron się na to prędzej czy później decyduje. Wstępnie samodzielnie ogłosiłem konkurs, pozyskałem projekty od grafików oraz współgrający z tym plebiscyt wśród czytelników serwisu – na najlepszy projekt. Po zakończeniu tej akcji jakiś czas odczekałem, i natrafiłem na możliwość skorzystania z serwisu Projee.pl – który to oferował wiele możliwości kompozycji do przejrzenia, z zakupem wyłącznie jednej. Nie da się ukryć, że bardzo podoba mi się taki sposób realizacji – gdyż mogę zobaczyć co wybieram, a nie zapłacić w ciemno… choć może nie do końca.

Na kilka dni przed zakończeniem konkursu – nieco zaniepokojony jakością prac:

wystosowałem maila do ekipy Projee.pl z prośbą o anulowanie konkursu oraz zwrot wpłaconej kwoty na poczet nagrody (zgodnie z regulaminem jedynie z potrąceniem prowizji serwisu), w związku z faktem iż jakość projektów nie spełnia już w tym momencie nawet minimalnych wymogów jakościowych, znaczna część z przedstawionych prac nie spełniała określonych w briefie założeń lub wręcz – trudno było nazwać je logami. Po tej prośbie pojawiło się kilka nieco lepszych projektów, niestety nie na tyle by zwyciężyć.

Brak reakcji ze strony serwisu nie zrażał mnie i wystosowałem pismo ponownie. W między czasie serwis przechodził trudności techniczne, nie chciałem więc żeby coś umknęło uwadze administratorów – tak mijały dni od pierwszego maila (przed zakończeniem konkursu) aż do dzisiaj (21 dni po jego zakończeniu) – do dziś jednak odpowiedzi brak.

W między czasie minął zapisany w regulaminie termin wyboru prac: ” W przypadku nie wybrania zwycięzcy przez 21 dni od zakończenia konkursu nagroda jest przyznawana przez Zespół Administratorów Projee.pl.” – pomijając już nawet kilkudniowe zawieszenie działalności serwisu „z powodów technicznych” jak się dowiadujemy z maila od administratorów projee.pl, poprzedzane licznymi awariami już od lipca a także problemami z wgrywaniem prac, dodawaniem wielokrotnie tych samych projektów i samoczynnym zgłaszaniem nadużyć do projektów.

Wprawdzie budzi moje wątpliwości dodatkowo zapis – „Klient jest zobowiązany do przeprowadzenia do końca Konkursu najpóźniej w terminie trzech miesięcy od jego ogłoszenia. W szczególności Klient jest zobowiązany do wyboru w tym terminie zwycięskiego Projektu Graficznego.” – który stoi w sprzeczności z przytoczonymi wyżej 21 dniami.

Tym samym zespół wybrał projekt za mnie – pomimo moich kilkukrotnych informacji w sprawie anulowania konkursu, jeszcze przed jego zakończeniem. W sumie nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że w dwóch konkursach organizowanych na Projee.pl wygrał (tego samego dnia, decyzją zespołu serwisu) identyczny projekt:

Nie mam na celu krytykę grafika, który projekt wykonał, ani zgłoszenia jednego projektu jednocześnie do kilku konkursów. Większą winę tutaj ponosi serwis – który dopuścił do takiej sytuacji, kiedy to zespół Projee.pl wybiera projekty stanowiące plagiat, szczególnie w przedmiocie identyfikacji wizualnej, która ma za zadanie identyfikować konkretny podmiot i nie może być „kopią kopii”.

Podsumowanie

Aktualnie nie udaje się nawiązać kontaktu z zespołem serwisu, co dosyć utrudnia jakiekolwiek wyjaśnienie sytuacji. Z uzyskanych od autora „wygranego projektu” informacji – wiem również, że nie otrzymał na dzień dzisiejszy żadnego wynagrodzenia od serwisu Projee.pl za opracowanie zwycięskich projektów. W związku z powyższym – aktualnie proponuję wstrzymać się od współpracy z tym serwisem.

Na koniec muszę zaznaczyć, że zdecydowanie staram się unikać negatywnych wpisów krytykujących czyjąkolwiek działalność. Mimo to przeważyła konieczność opublikowanie niniejszego wpisu, by przestrzec moich czytelników przed korzystaniem z tak niepewnej usługi. Dla rzetelności – wpis będzie aktualizowany w miarę dalszego rozwoju wydarzeń.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera - najświeższe informacje, porady oraz artykuły dzięki którym zwiększysz swoje pozycje w wyszukiwarce!


22 thoughts on “Projee.pl czyli kiepskie prace, plagiaty oraz brak wynagrodzeń…

 1. Sebastianie, jak na moje to żaden to zespół góra 2-3 osoby maks. Po drugie, mają awarię bo nikt z nich nie zna się na stronach internetowych – dostali dotację z UE a stronę robiła im jakaś agencje Infinee. Co do loga – no cóż lepsze bym ci zrobił w kilku maker’ach do robienia loga.

  1. Kwota 135 zł, podobna do tej zaproponowanej przez Krzysztofa, który mimo to otrzymał sporą pulę całkiem fajnych logo. Acz wydaje mi się, że to była nakręcona akcja serwisu w którą wplątano blogera, gdzie zespół o wiele mocniej starał o publikację dobrych projektów, bo wiadomo – miało to być elementem promocji serwisu.

 2. To serwis, który w czasach kryzysu wykorzystuje zdesperowanych ludzi. Nie ma co się dziwić, że wykorzystywane są plagiaty, kto będzie wkładał maksymalną pracę w projekt, który ma kilka % szans na wybranie?

  1. Po takiej akcji, plagiacie i jakości ich prac to nie wróży im dobrze na przyszłość, a o regulaminie już nie wspomnę:)

 3. Z budżetem 135zł moim zdaniem otrzymałeś całkiem przyzwoite wyniki prac (pomijając ten plagiat). Musiałeś liczyć się z tym, że taka kwota nie skusi grafików z wyższej półki, tylko raczej ludzi zaczynających przygodę z programami graficznymi i ogólnymi zasadami projektowania.

  1. Wiesz, zdawałem sobie sprawę – że kwota ta nie zagwarantuje mi realizacji obejmującej wnikliwe badania odbiorców, szeroką analizę tematy, branży i koncepcji, przedstawienie kilku koncepcji danego autora do wyboru oraz księgę znaku w komplecie. Jednak, można w takiej kwocie zdobyć dobrej jakości projekty tworzone przez pasjonatów.

   Problem kwoty jest tu moim zdaniem drugorzędny, i zresztą był omawiany także na blogu Krzysztofa.

 4. „Zrób konkurs na pracę na 130zł dla kilkudziesięciu osób. Miej pretensje, że poziom był słaby.”

  1. No a co w tym dziwnego, za wykonanie małej kompozycji graficznej – bez pracy analitycznej nad dogłębnym przekazem marki, jej ideologią i opracowywaniem pełnego rozeznania – to wystarczająca kwota na opracowanie małego znaczka identyfikacyjnego.

   Przytoczone prace nie są warte niczego, bo stworzyły je osoby, co widać po projetkach – nie znające podstaw obsługi programów i podstaw współczesnego projektowania.

   Grafikom się poprzewracało w głowach, skoro 130 zł to mało za prosty kształt do zrobienia w godzinę… 😉

 5. Hehe… zazwyczaj tak się kończy sprawdzanie czegoś co jest pozytywnie oceniane w recenzjach. Sam miałem zamiar wypróbować serwis. Teraz już tego nie zrobię.

 6. Ciekawy artykuł – niedawno miałem okazję zapoznać się z tą stroną i sama idea wydawała mi się ciekawa. Do czasu, aż znajomy grafik powiedział mi, że to się „kupy nie trzyma”. I – jak widzę po Twoim wpisie – chyba miał rację…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *