Nowe możliwości dla SEO – niestandardowe domeny TLD

hugoslv, sxc.hu
hugoslv, sxc.hu

SEO domenami stoi. Witryny, mniej lub bardziej wartościowe zaplecza, katalogi, precle – wszystko to potrzebuje domeny. Nie dziwi więc, szybkie wyczerpywanie się atrakcyjnych adresów – główny rejestrator domen jednak nie zostawia nas z tym faktem samych. Jak to wpłynie na pozycjonowanie?

Około tydzień temu, 5 lutego, pojawiła się w Polsce możliwość rejestracji nowych domen, o niestandardowych końcówkach. Oczywiście wiadomo, że ruch ten jest krokiem NASK ku jeszcze większej monetyzacji i zwiększeniu przychodów. Osobiście ciekaw jestem jak nowe domeny będą się sprawdzać w wynikach wyszukiwania. 

Zalety

  • drogie, więc przez Google mogą być traktowane lepiej niż marnej klasy regionalki
  • wiele niezarejestrowanych nazw, które w .pl nie udałoby się uświadczyć
  • innowacyjny, i jak na razie zwracający uwagę adres (CTR wyników może się różnić)

Wady

  • kosztowne, jeśli myśli się o masowych zapleczówkach
  • nieintuicyjne, dla użytkowników mogą być na tyle niestandardowe że trudne do zapamiętania
  • nieco to odstandaryzowuje bardzo poukładany system adresów (.pl, .de, .org itd).

Jak to wpłynie na rynek SEO? 

Osobiście mam ochotę przetestować znaczenie nowych końcówek dla Google, gdyż uważam, że ze względu na koszty może to być w jakiś sposób lepsze na wartościowe zaplecze. Czy przyniesie jakieś rezultaty? Zobaczymy.

Jeśli domeny będą faktycznie tematycznie związane z zawartością (co często przy org, net, com się nie udawało), może nastać moment, w którym samo semantyczne znaczenie domeny stanie się jednym z czynników filtrowania wyników, gdzie do zapytań podróżniczych będą preferowane domeny .travel, nie zaś .technology.

Nowe możliwości, na krótkie, unikatowe adresy i połączenia. Szczególnie jeśli jedno ze słów domen TLD występuje na końcu naszej nazwy firmy/serwisu na pewno może pobudzić tworzenie nowych pomysłów, jak do niedawna wykorzystywanie domen narodowych, np. lesz.ek. Zatem szykują się nowe domeny do pozycjonowania 😉

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera - najświeższe informacje, porady oraz artykuły dzięki którym zwiększysz swoje pozycje w wyszukiwarce!


6 thoughts on “Nowe możliwości dla SEO – niestandardowe domeny TLD

  1. Moim zdaniem domeny te mimo że są fajne niekoniecznie przyjmą się w seo. poza tym niektóre z nich trudno wymówić – może za pare lat, ale wątpie, aby teraz 🙂

  2. Wszystko byłoby fajnie gdyby nie te ceny 🙂 Mam też obawy co do umieszczania takich adresów na drukach, w TV i radio – ludzie chyba nie są na to gotowi i nie wiedzieliby o co chodzi.

  3. Uważam że w tym roku jeszcze nie będzie widocznych zmian które polepszą pozycje domeną o tematycznym. Pozycjonowałem domenę tematyczną .travel i miałem wrażenie że była bardziej oporna niż .pl

  4. Domena nie ma znaczenia. Jak nie włożysz pracy w content i promocje to się nie wybijesz choć byś miał sex.tv. No chyba, że kupisz onet.pl a z chyba już zajęta;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *