Niech o Tobie słyszą cz.2 – Mikroblogi

Zapewne słyszałeś o popularnych serwisach mikroblogowych – Oprócz najbardziej znanych, ostatnio ruszył również lekko okryty niezbyt dobrą sławą śledzik, subserwis silnie związany z Nk.
Serwisy te umożliwiają wstawianie ograniczonych ilością znaków wpisów (140 – 250 znaków), w których użytkownicy mogą dzielić się z innymi użytkownikami przemyśleniami, znalezionymi stronami, swoją frustracją na kogoś, coś itd.
Sam posiadam konto na blipie: ^jsmp, gdzie chętnie postuje.

Korzyści z mikroblogingu?
Niektórym wydaje się, że blogi mogą służyć tylko do informowania o kanapce, która właśnie nam spadła z biurka na spodnie lub o wyjściu z psem. Jednak blogosfera, ta micro również, idzie w kierunku profesjonalizacji i społeczeństwa informacji – dlatego są świetnym narzędziem do informowania o swoich internetowych poczynaniach.
Wyobraź sobie, że stosując tagi (przykład: #www #hosting) możesz dotrzeć do WSZYSTKICH zainteresowanych tematem. Czy można marzyć o lepszym sposobie dotarcie do potencjalnych czytelników/klientów? Trafiasz do ludzi którzy subskrybują dany tag, czyli są bezpośrednio tematem zaaprobowani. Korzystanie z tego to wielki dar tego medium.
Follow Me
Blip.pl
logo_blipBlip.pl to serwis polskiego autorstwa. Aktualnie jest własnością spółki obsługującej GaduGadu. Dla wielu osób jest lekko marginalizowanym serwisem, skierowanym do Geek‚ów. Jednak wielokrotnie spotykałem się tutaj z ludzmi nie związanymi ściśle z branżą internetową, więc może i dla Ciebie jest to miejsce idealne? 🙂

Zalety:

 1. Prostota i wygoda obsługi.
 2. wiele form dostępu i duża ilość aplikacji.

Wady:

 1. Wadą jest brak subskrybcji RSS twojego serwisu, oraz brak możliwości jakiejś szczególnej integracji ze stroną www.
 2. Tego typu gadżety spotkamy w kolejnym omawianym serwisie.

Flaker
Flaker to serwis mikroblogowy, który ma nieco inny cel nadrzędny. Jest nim łączyć informacje „z całej sieci” o działalności danego użytkownika, w jednym miejscu. Przy zakładaniu konta, a także w trakcie korzystania z serwisu możemy podpiąć różnorodne inne profile z innych serwisów, jak chociażby: allegro, blog.pl, blogger, blox, delicious, garnek, google reader, grono, wykop, you tube itd. Możemy także podpiąć RSS naszego własnego serwisu, dzięki czemu osobom, które nas śledzą NIC nie ujdzie uwadze 🙂

Ta multifunkcyjność jest wielkim atutem flakera, który w jednym miejscu łączy szereg działalności jednego Internauty. Serwisu umożliwia tak samo podłączenie swojego profilu na omawianym już blip’ie – więc możemy w prosty sposób pisać wpisy na blipie a i tak pojawią się one na flakerze.

Zalety:

 1. Przydatne gadżety i tracker do umieszczenia na stronie
 2. Obsługa dużej ilości serwisów zewnętrznych
 3. Możliwość umieszczenia reklam adtaily w profilu

Wady:

 1. Czasami obsługa bywa pogmatwana 😉
 2. wygląd nie co gorszy od blip’a.

Spinacz
Spinacz to kolejny polski twór mikroblogowy. Ja nazwałbym go może nieco niszowym 😉 wyglądem spija dużo negatywności z flakera, funkcjonalnością nie wykracza za bardzo ponad blipa. To uboga wersja, która obsługuje jedynie 4 serwisy do podłączenia: fotka, emuzyka, sobotnianoc, swistak oraz jeden kanał rss.

Zalety:

 1. minimalizm.

Wady:

 1. Mała funkcjonalność
 2. Mała popularność

Inne serwisy
Istnieje oczywiście wiele innych serwisów, których nie będę szczegółowo analizował – ale warto je odwiedzić i zapoznać się z nimi.

Śledzik.pl – to chyba serwis, który przeszedł najbardziej burzliwy start w historii microblogingu. Wymuszenie korzystania z serwisu na szerokiej społeczności NK spowodował, że większość użytkowników nastawiła się do niego nazbyt negatywnie. To była olbrzymia kłoda tuż na starcie. Co najgorsze NK długo nie robiło nic by tą sytuacje rozwiązać, czego wynikiem były akcje typu: „Jak usunąć sledzika” które biły rekordy popularności w internecie.
Twitter.com – to kolejny mikroblogowy serwis, ograniczający wpisy do maksymalnie 140 znaków.
Również FaceBook oferuje coś na kształt microblogingu, wewnątrz strony korzystając ze specjalnej tablicy. 🙂

Korzystaj z tych serwisów bo drzemie w nich doskonała siła, jednak z umiarem. Informuj innych o swoich wpisach na #blog’u czy zmianach w swoim serwisie. nie spamuj, to nie przysporzy Ci użytkowników !! 🙂

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera - najświeższe informacje, porady oraz artykuły dzięki którym zwiększysz swoje pozycje w wyszukiwarce!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *