Rozpoczynam pierwszą serię wpisów na blogu. Dotyczyć ona będzie głównie tego, w jaki sposób dać ludziom informacje o tym że coś u Ciebie się zmieniło. Nowości w serwisie jak wynika z dość oględnych obserwacji zazwyczaj przyciągają najwięcej nowych odwiedzających, ale także tych powracających. Dlatego należy promować i wykorzystywać jak najwięcej form informujących Czytelników o tym, co w twoich zakamarkach piszczy.
Na start przyjrzymy się RSS’om. Skrót od angielskiego Really Simple Syndication czyli mówiąc swojsko: Bardzo proste subskrybowanie. Dzięki tej technice nasi czytelnicy w swoich czytnikach tych kanałów będą mogli dostać newsy bezpośrednio z naszej strony – bez konieczności wchodzenia na nią. To dosyć duże udogodnienie. Do czasu powstania RSS trzeba było odwiedzać każdą stronę z osobna i szukać rubryki z aktualnościami. Teraz wystarczy jedno miejsce, gdzie spływają nam informacje z wszystkich kanałów i już wiemy, że na blogu znajomego pojawił się wpis o tym, na stronie tamtej pojawił się za to nowy album zdjęciowy itd.
Przechodząc do rzeczy kanał RSS ma określoną strukturę. zapoznamy się z kodem kanału RSS serwisu poradnik-seo:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <rss version="2.0"> <channel> <title>Kurs pozycjonowania i optymalizacji - Poradnik SEO</title> <link>http://poradnik-seo.pl</link> <description>Aktualności z serwisu.</description> <language>pl</language> <copyright>Jakubiec Sebastian</copyright> <generator>ApiRSS - jsmp</generator> <image> <link>http://poradnik-seo.pl</link> <url>http://seofile.v1x100r.com/grafika/11/125125.gif</url> <title>Logo</title> </image>
W pierwszej linijce mamy odpowiednią deklarację xml. Kolejna określa, że to kanał rss (wersja 2.0).
Następnie otwarty zostaje znacznik
Najpierw znaczniki dotyczące samych informacji o kanale:
- title – w nim należy umieścić tytuł kanału, jaki ma się wyświetlić w czytniku.
- link – link do serwisu, którego kanał dotyczy.
- description – opis całego kanału, tego co obejmuje, czego dotyczy.
- language – język w jakim jest kanał napisany. Obowiązują dwuliterowe kody języków – lista
- copyright – autorstwo
- wewnątrz znacznika image umieścić można znaczniki
- link – link jakim ma być objęty obrazek logo
- url – adres do obrazka logo
- title – opis/tytuł obrazka
Te wszystkie powyższe informacje bardzo dokładnie pomagają nam opisać swój serwis i to co chcemy umieszczać w kanale. Zazwyczaj serwisy korzystają z jednego lub dwóch kanałów RSS. Na przykład blogi budowane na WordPressie oferują dwa: z samymi wpisami lub z komentarzami do wpisów.
Dalsza część zawierająca się w znaczniku channel to już pojedyńcze wpisy. Rozpoczynają się ona zawsze od znacznika <item></item>
, którym obejmujemy tylko jeden wpis. Kolejny wpis rozpoczynamy nowym item’em 🙂 W jego wnętrzu możemy użyć takich o to znaczników:
- title – tytuł danego wpisu/informacji/newsa.
- link – link – może być do serwisu, podstron z wszystkimi aktualnościami lub też z konkretnym wpisem.
- author – autor danego newsa
- pubDate – data publikacji. Należy stosować przyjęty przez W3C format daty.
- description – zawartość/opis lub streszczenie tego wpisu
Oczywiście musisz wiedzieć, że to nie wszystkie znaczniki jakie można wykorzystać w kanałach RSS. Ale te to podstawa, którą warto wykorzystywać. Pozostałe są często opcjonalne lub bardzo rzadko wykorzystywane.
Jednak oprócz tego, że masz już swój kanał – który możesz również automatycznie generować dzięki aplikacji mojego autorstwa: RSS Designer. To należy po umieszczeniu pliku kanału na serwerze umieścić do niego link na swojej stronie internetowej. Przykład z kursu:
<link rel="Alternate" title="Aktualności z serwisu Poradnik-SEO.pl - kurs pozycjonowania i optymalizacji" href="http://poradnik-seo.pl/rss" type="application/rss+xml" />
Pogrubione części należy zastąpić swoimi danymi dotyczącymi kanału – tytułem oraz adresem bezpośrednim. W kanałach na wszelki wypadek warto stosować bezwzględne adresowanie – by bez względu na położenie Czytelnik mógł skorzystać z linków umieszczonych we wpisach.
Do odczytywanie kanałów polecam Google Reader.
Jeśli chcesz dowiedzieć się wpięcej o RSS’ach, polecam:
Czy RSS to nie czasem Really Simple Syndication a nie Really Simply Syndication?
Tak, @Robos85 rzeczywiście. poprawię 🙂