Kiedy aktualizacja Google Panda?

panda_iconia_200Przez ostatnich kilka miesięcy było dosyć gorąco, jeśli chodzi o aktualizacje – jak to mówią Google pozycjonerów nie rozpieszcza. W związku z tym stworzyłem małą aplikację, prognozującą w jakim okresie możemy spodziewać się aktualizacji Pandy. Poniżej nieco więcej na temat narzędzia. Dwa dni temu weszliśmy w stan bardzo wysokiego prawdopodobieństwa Pandy, w związku z tym narzędzie które dotychczas które używałem prywatnie – postanowiłem upublicznić.

Aplikacja Panda Alert pokazuje przekrojowo ilość dni po jakich następowały kolejne aktualizacje Google Panda w wynikach wyszukiwania. Choć widać, że dane nie są w 100% regularne – udało się uzyskać kilka interesujących faktów, które pozwalają prognozować z dużym prawdopodobieństwem co się święci.

Aktualnie system ma 5 stanów ostrzegania – wyselekcjonowanych na podstawie analizy danych odnośnie aktualizacji

  • niskie prawdopodobieństwo
  • średnie
  • wysokie
  • bardzo wysokie
  • Panda prawie pewna.

Co ważne, system dosyć dobrze sprawdza się w boju, bo inne narzędzia – bazujące na innych danych źródłowych również uprzedzają, że coś się szykuje. Zaprezentowane narzędzie, moim zdaniem posiada sporą przewagę – jest nią fakt, że prognozuje z dużym wyprzedzeniem czasu. Systemy bazujące na bieżącej ocenie wahań wyników wyszukiwania (np. Moz) – dostarczają dane na bieżąco, niejako w „czasie rzeczywistym” – jedynie obrazując sytuację w momencie jej zaistnienia, a to zdecydowanie zbyt mało, żeby się przygotować.

Aktualnie system uwzględnia kilka prognoz:

  • Prognoza (średnia): 2013-08-31 – wyliczany na podstawie średniej wszystkich wyników
  • Prognoza (minmax): 2013-09-26 – wyliczany na podstawie średniej wartości minimalnej i maksymalnej
  • Prognoza (av longest 3): 2013-10-18 – wyliczany na podstawie średniej trzech najdłuższych aktualizacji
  • Prognoza (max): 2013-11-20 – wskazuje dzień, przyjmując za założenie że kolejna aktualizacja będzie maksymalnie opóźniona, i zajmie tyle co najdłuższa z cyklu, jednak w historii aktualizacji jedynie dwie (aktualna i poprzedni) były dłuższe niż 62 dni.

Mam nadzieję, że system okaże się bardzo pomocny oraz tak jak dotąd, będzie skutecznie przewidywał zbliżające się aktualizacje.

Zachęcam do odwiedzenia aplikacji, a jeśli chcesz być na bieżąco informowany o zagrożeniu aktualizacji Google Panda oraz prognozach, polecam zapis do subskrybcji:

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera - najświeższe informacje, porady oraz artykuły dzięki którym zwiększysz swoje pozycje w wyszukiwarce!


5 thoughts on “Kiedy aktualizacja Google Panda?

  1. Jest to trochę wkurzające gdy G mówił ustami rzeczników prasowych, że nie należy się martwić BL. A teraz zmienia swoją politykę o 180 stopni. Bardzo niekonsekwentne działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *