Katalogowanie – zacznij od dobrej listy!

Wszyscy znają moją niechęć do katalogów, wynikającą coraz mniejszej produktywności takich działań przy stosunkowo dużych nakładach pracy, w dodatku z lekka nużącej. Osobiście słyszałem opinie różnorodnych pozycjonerów narzekających na katalogi i ich efektywność.100% satysfakcji z listy katalogów

Ogólnie katalogowanie – powszechnie kojarzone z robieniem wpisów do katalogów, odpowiednim dobieraniu do nich fraz i wiele takich czynności czynionych masowo. Jednak czy to prawda? Nie. Katalogowanie zaczyna się z chwilą podjęcia ogromu pracy nad skompletowaniem listy katalogów. Lista wprawdzie nigdy nie jest gotowa i ciągle wymaga aktualizacji – jednak to ogrom pracy.

Ogólnie łatwo wyjść z założenia, że katalogowanie to proces bardzo mało twórczy, z leksza sztuka dla sztuki. Czy coś mogło zmienić moje zdanie? Owszem!

Dziś w ramach testowania produktu otrzymałem kompleksową listę katalogów, którą opracował Sławomir Gdak na początku stycznia. Z osobistego kontaktu wiem, że dopracowywał ją dosyć długo i do ostatniego dnia – szczególnie, że praktycznie w dniu premiery Google wymarzył sobie PagaRank Update.
Lista ta zawiera 168 katalogów, z czego 7 x PageRank 6, 30 x PageRank 5, 131 x Page Rank 4.

Posiadania listy mocnych katalogów – to pierwszy krok, by rozpocząć skuteczne katalogowanie. Jako pozycjoner miałem swoją, jednak nie była ona ani tak pełna ani tak dobrze zaopatrzona w informacje. Lista Gdak’a posiada informacje o koszcie lub braku umieszczenia wpisu, o linku zwrotnym lub braku takiego obowiązku. Ogólnie moja prywatna lista była pełna zaufanych źródeł, jednak mało miała wspólnego z tak pełnym opracowaniem – była robiona bardziej spontanicznie, w pozycjonerskim biegu, od ręki. 😉

Zalety

 1. duże i kompleksowe opracowanie
 2. dogodne formy przedstawienia: plik pdf, plik excela oraz pliku do importu do SEO Bohater i SEO Light
 3. podział wg PR, uszeregowane wg informacji o koszcie/bezpłatności
 4. wśród plików otrzymujemy także przydatny artykuł o dobieraniu słów kluczowych, inspirujący!
 5. Cena, za którą moglibyśmy wprawdzie na allegro znaleźć jakiegoś „pozycjonera”, jednak jakość uzyskanych wpisów była by na pewno o wiele mniejsza.

No cóż, jak każdy produkt ten ma również parę wad.
Wady

 1. Osobiście nieźle by się korelował z równie kompleksową listą precli – ale na pewne przełożyło by się to niekorzystnie na atrakcyjną obecnie cenę
 2. Przydało by się więcej informacji – informacje o site: i IBL katalogów. Ale autor deklarował, że już nad tym pracuje.

Może to nie wada, ale żeby móc jeszcze na coś ponarzekać – trochę szata graficzna wersji pdf jest zbyt minimalistyczna. Przydało by się zacząć od logo i takie tam – po prostu lubię takie drobinki estetyczne 🙂

Osoby chcące zainwestować dosyć nieduże pieniądze (27 zł) w listę, na której możecie zarobić wielokrotnie więcej polecam odwiedzić stronę: http://www.listamocnychkatalogow.pl/

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera - najświeższe informacje, porady oraz artykuły dzięki którym zwiększysz swoje pozycje w wyszukiwarce!


13 thoughts on “Katalogowanie – zacznij od dobrej listy!

  1. Muszę powiedzieć, że już się spotkałem z podobnymi listami katalogów, stron i ogólnie miejsc, w których warto zaznaczyć swoją obecność. Część z nich była darmowa, część płatna. Co do ich jakości, trudno określić, dopóki samemu ich się nie ujrzy. Jednak mam uprzedzenie do kupowania przysłowiowego „kota w worku”, nawet jeżeli cenię sobie twórczość i zaangażowanie gdaq’u.

 1. Przyznam że od dawna szukam dobrej listy katalogów dlatego przyjrzę się tej o której mówisz. Mam tylko pytanie czy dużo katalogów jest w niej płatnych?

 2. Tutaj macie adres bloga http://presellpageswiki.blogspot.com, na którym są podane bardzo mocne linki od PR 6 DO PR 9. Tam jest wszystko opisane, jak dodać swój link za darmo. Mi się przydała, i innym może się przyda. Na Allegro taka usługa to 1,99 zł od linku. A tu macie spis za darmo 🙂 Ponad 100 linków.

 3. Myślę, że na dzień dzisiejszy rola katalogowania i dodawania do precli znacznie zmalała. Oprócz nielicznych wartościowych, Google raczej niechętnie traktuje katalogi. Sporo z nich zostało zbanowanych.

 4. Już teraz nawet nie wiem czy lepiej jest kupić listę czy zrobić samemu. Trzeba wybrać czy bardziej opłaca się wyłożyć pieniądze czy swój czas. W każdym razie artykuł przydatny, bardzo cenne informacje. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *