Katalogowanie – zacznij od dobrej listy!

Wszyscy znają moją niechęć do katalogów, wynikającą coraz mniejszej produktywności takich działań przy stosunkowo dużych nakładach pracy, w dodatku z lekka nużącej. Osobiście słyszałem opinie różnorodnych pozycjonerów narzekających na katalogi i ich efektywność.100% satysfakcji z listy katalogów

Ogólnie katalogowanie – powszechnie kojarzone z robieniem wpisów do katalogów, odpowiednim dobieraniu do nich fraz i wiele takich czynności czynionych masowo. Jednak czy to prawda? Nie. Katalogowanie zaczyna się z chwilą podjęcia ogromu pracy nad skompletowaniem listy katalogów. Lista wprawdzie nigdy nie jest gotowa i ciągle wymaga aktualizacji – jednak to ogrom pracy.

Ogólnie łatwo wyjść z założenia, że katalogowanie to proces bardzo mało twórczy, z leksza sztuka dla sztuki. Czy coś mogło zmienić moje zdanie? Owszem!

Dziś w ramach testowania produktu otrzymałem kompleksową listę katalogów, którą opracował Sławomir Gdak na początku stycznia. Z osobistego kontaktu wiem, że dopracowywał ją dosyć długo i do ostatniego dnia – szczególnie, że praktycznie w dniu premiery Google wymarzył sobie PagaRank Update.
Lista ta zawiera 168 katalogów, z czego 7 x PageRank 6, 30 x PageRank 5, 131 x Page Rank 4.

Posiadania listy mocnych katalogów – to pierwszy krok, by rozpocząć skuteczne katalogowanie. Jako pozycjoner miałem swoją, jednak nie była ona ani tak pełna ani tak dobrze zaopatrzona w informacje. Lista Gdak’a posiada informacje o koszcie lub braku umieszczenia wpisu, o linku zwrotnym lub braku takiego obowiązku. Ogólnie moja prywatna lista była pełna zaufanych źródeł, jednak mało miała wspólnego z tak pełnym opracowaniem – była robiona bardziej spontanicznie, w pozycjonerskim biegu, od ręki. 😉

Zalety

 1. duże i kompleksowe opracowanie
 2. dogodne formy przedstawienia: plik pdf, plik excela oraz pliku do importu do SEO Bohater i SEO Light
 3. podział wg PR, uszeregowane wg informacji o koszcie/bezpłatności
 4. wśród plików otrzymujemy także przydatny artykuł o dobieraniu słów kluczowych, inspirujący!
 5. Cena, za którą moglibyśmy wprawdzie na allegro znaleźć jakiegoś „pozycjonera”, jednak jakość uzyskanych wpisów była by na pewno o wiele mniejsza.

No cóż, jak każdy produkt ten ma również parę wad.
Wady

 1. Osobiście nieźle by się korelował z równie kompleksową listą precli – ale na pewne przełożyło by się to niekorzystnie na atrakcyjną obecnie cenę
 2. Przydało by się więcej informacji – informacje o site: i IBL katalogów. Ale autor deklarował, że już nad tym pracuje.

Może to nie wada, ale żeby móc jeszcze na coś ponarzekać – trochę szata graficzna wersji pdf jest zbyt minimalistyczna. Przydało by się zacząć od logo i takie tam – po prostu lubię takie drobinki estetyczne 🙂

Osoby chcące zainwestować dosyć nieduże pieniądze (27 zł) w listę, na której możecie zarobić wielokrotnie więcej polecam odwiedzić stronę: http://www.listamocnychkatalogow.pl/

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera - najświeższe informacje, porady oraz artykuły dzięki którym zwiększysz swoje pozycje w wyszukiwarce!


15 thoughts on “Katalogowanie – zacznij od dobrej listy!

  1. Dawid, ale stworzenie listy ak dobrze wyselekcjonowanej stanowi sporą pracę, która generuje koszty. Pytanie, czy koszt ok 30 zł to koszt większy niż koszt tego czasu i pracy poświęconej na skompletowanie samemu takiej listy?

   Moim zdaniem, a sam próbowałem robić listę mocnych precli, to karkołomna praca i pożerająca masę czasu, a więc i pieniędzy, wszak czas to pieniądz 😛

  1. Muszę powiedzieć, że już się spotkałem z podobnymi listami katalogów, stron i ogólnie miejsc, w których warto zaznaczyć swoją obecność. Część z nich była darmowa, część płatna. Co do ich jakości, trudno określić, dopóki samemu ich się nie ujrzy. Jednak mam uprzedzenie do kupowania przysłowiowego „kota w worku”, nawet jeżeli cenię sobie twórczość i zaangażowanie gdaq’u.

 1. Przyznam że od dawna szukam dobrej listy katalogów dlatego przyjrzę się tej o której mówisz. Mam tylko pytanie czy dużo katalogów jest w niej płatnych?

  1. W jednej z początkowych wersji produktu – gdzie było 168 katalogów, 84 były bezpłatne. Teraz lista obejmuje ich ponad 200. Sądzę, że proporcje bezpłatnych i płatnych zostały utrzymane.

 2. Tutaj macie adres bloga http://presellpageswiki.blogspot.com, na którym są podane bardzo mocne linki od PR 6 DO PR 9. Tam jest wszystko opisane, jak dodać swój link za darmo. Mi się przydała, i innym może się przyda. Na Allegro taka usługa to 1,99 zł od linku. A tu macie spis za darmo 🙂 Ponad 100 linków.

 3. Myślę, że na dzień dzisiejszy rola katalogowania i dodawania do precli znacznie zmalała. Oprócz nielicznych wartościowych, Google raczej niechętnie traktuje katalogi. Sporo z nich zostało zbanowanych.

 4. Już teraz nawet nie wiem czy lepiej jest kupić listę czy zrobić samemu. Trzeba wybrać czy bardziej opłaca się wyłożyć pieniądze czy swój czas. W każdym razie artykuł przydatny, bardzo cenne informacje. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *