Google zaleca stosowanie Sitemap XML i kanału RSS/Atom jednocześnie!

Wielu z nas zależy na usprawnianiu indeksacji naszej witryny, w maksymalnym możliwym stopniu. Dziś okażemy jak istotne są dwa sposoby prezentacji ustrukturyzowanych danych serwisu, tak by Google mogło łatwo je zrozumieć.

Ostatnio ukazał się zestaw rekomendacji od Google, które opisał również SEJ, w których opisał więcej szczegółów dotyczących obydwu możliwości. Zgodnie z informacjami od Google, mapa XML pozwala robotom spojrzeć na całość serwisu i szybko zorientować się w jego architekturze, natomiast kanał RSS/Atom ma za zadanie poinformować o najnowszych aktualnościach jakie się w serwisie pojawiły. W związku z tym najlepszym wyjściem jest stosowanie obu kanałów jednocześnie!

Generating both XML sitemaps and Atom/RSS feeds is a great way to optimize crawling of a site for Google and other search engines

 

Kanał RSS/Atom

 • kanał RSS jest na ogół zdecydowanie mniejszym plikiem,
 • dokument służący w głównej mierze do udostępniania treści czytnikom RSS, w skróconej formie prezentujący – datę wpisu, wycinek tekstu, tytuł i kilka podstawowych informacji o autorze.
 • najczęściej kanały RSS zawierają jedynie kilka ostatnich wpisów.

Kawałek kanału RSS tego bloga:

 <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><rss version="2.0"
 xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
 xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
 xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
 xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
 xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"
 xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/"
 >

<channel>
 <title>websem</title>
 <atom:link href="http://websem.pl/feed/" rel="self" type="application/rss+xml" />
 <link>http://websem.pl</link>
 <description>Chcesz zaistnieć w wyszukiwarkach lub poprawić swoje pozycje? Artykuły o marketingu w wyszukiwarkach i SEO!</description>
 <lastBuildDate>Fri, 24 Oct 2014 12:12:21 +0000</lastBuildDate>
 <language>pl-PL</language>
 <sy:updatePeriod>hourly</sy:updatePeriod>
 <sy:updateFrequency>1</sy:updateFrequency>
 <generator>http://wordpress.org/?v=4.0</generator>
 <item>
 <title>Content i buzz marketing w SEO</title>
 <link>http://websem.pl/content-i-buzz-marketing-w-seo/</link>
 <comments>http://websem.pl/content-i-buzz-marketing-w-seo/#comments</comments>
 <pubDate>Fri, 24 Oct 2014 09:15:33 +0000</pubDate>
 <dc:creator><![CDATA[Sebastian Jakubiec]]></dc:creator>
 <category><![CDATA[Wydarzenia]]></category>
 <category><![CDATA[seo hangout]]></category>

 <guid isPermaLink="false">http://websem.pl/?p=2888</guid>
 <description><![CDATA[Wczoraj odbył się jubileuszowy X SEO HangOut, na którym wystąpiłem z prezentacją o content marketingu i działaniach marketingu szeptanego w SEO. Udostępniam moją wczorajszą prezentację, oraz zachęcam do podzielenia się opiniami, przemyśleniami. Content i buzz marketing w SEO from websem.pl Oto kilka opinii z relacji po Hangoucie na temat mojej prezentacji: &#8222;&#8230;wielki plus za opanowanie mikrofonu,<a href="http://websem.pl/content-i-buzz-marketing-w-seo/">&#160;&#160;[ Czytaj całość ]</a>]]></description>
 
 <wfw:commentRss>http://websem.pl/content-i-buzz-marketing-w-seo/feed/</wfw:commentRss>
 <slash:comments>4</slash:comments>
 </item>

Sitemap XML

 • obejmuje w pliku (lub kilku) całą strukturę serwisu
 • nie koncentruje się na najświeższych podstronach dodanych do serwisu
 • może zawierać nawet 50 000 linków
 • pliki nawet do 10MB

 

Rekomendacje Google dla Sitemap i RSS/Atom

 • Dwie najważniejsze informacje jakie przekazywać powinny obydwa ustrukturyzowane dokumenty, to kanoniczny URL oraz data ostatniej modyfikacji.
 • Wśród rekomendacji znalazły się też zalecenia, by stosować oba formaty – obydwa wzajemnie się uzupełniają. RSS/Atom informuje o aktualnościach, czyli najświeższych treściach w witrynie, którym należy się szybko przyjrzeć, Sitemapa natomiast służy do głębszej penetracji witryny i poznania jej struktury. Co może tłumaczyć dużą skuteczność indeksowania blogów, np. tych WordPressowych.
 • Jeśli nie chcemy by jakaś podstrona była indeksowana, nie wystarczy wykluczyć ją plikiem robots.txt. Postarajmy się, by nie było jej również w kanale RSS czy Sitemapie XML.
 • Używaj wyłącznie kanonicznych adresów URL w obu plikach – nie ma potrzeby wstawiać wszystkich możliwości adresowania danej podstrony do Google.

 

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera - najświeższe informacje, porady oraz artykuły dzięki którym zwiększysz swoje pozycje w wyszukiwarce!


7 thoughts on “Google zaleca stosowanie Sitemap XML i kanału RSS/Atom jednocześnie!

 1. Na szczęście nie jest to problem większości stron. Problem z indeksacją mają tylko duże portale. Takie mi się wydaje. Jeśli się mylę proszę o sprostowanie.

  1. WordPressowych blogów, pewnie nie, sporo też CMS’ów nieźle się w tej kwestii zaopatrzyło. Acz spora ilość jeszcze moim zdaniem zapomina nie tylko o feedzie (który sprawdzi się przy aktualizowanych witrynach) ale chociażby sitemapie 😉

 2. Na pewno stosowanie tego i tego pomoże na szybszą indeksację jednak RSS tylko i wyłącznie przyda nam się w przypadku blogów. W przypadku standardowych stron www gdzie treść jest praktycznie stała, będzie to zbędny krok

  1. @Daniel, dzięki za pytanie. Nie natknąłem się na żaden przykład opisania takiego studium przypadku, ale podpytam jeszcze kolegów z branży 🙂

 3. Również mnie interesuje temat, o który pytał kolega Daniel czyli czy warto implementować kanał RSS w sklepie internetowym?
  Będę wdzięczy za odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *