Google karze polskie systemy wymiany linków!

Matt_Cutts

Dużo dzieje się w temacie systemów wymiany linków. Google ostatnio podjęło decyzję o przyjrzeniu się tego typu sieciom oraz dokonaniu pewnych porządków na tym polu. Zaczeło się od Francji, potem Niemcy, wreszcie i nam nie udało się ukryć przed czujnym okiem Google.

Przedwczoraj Matt Cutts poinformował na Twitterze, że zostały podjęte działania wobec dwóch polskich systemów wymiany linków. Jednocześnie został opublikowany post, szczegółowo opisujący działania jakie należy podjąć w przypadku informacji, że dla danej witryny wykryto nienaturalne linkowanie.

 


Oczywiście stwierdzenie dość anonimowe – dwóch polskich systemów – rozpoczęło giełdę spekulacji, które systemy zostały ukarane przez Google? Większość sugestii kieruje się w stronę e-weblink’a oraz prolinka. Korzystając ze statystyk pierwszego z systemów, można odnieść wrażenie – że nie wiele się zmieniło, choć widać wyraźny spadek ilości zaindeksowanych stron na przełomie dwóch ostatnich dni z 201 mln do 184, co daje prawie 20 milionowy pik w dół. Warto obserwować sytuację i to, czy spadki będą dalej postępować.

site_weblink

 

Obserwując ogół działań Google, jakie są podejmowane – można przytoczyć znany już scenariusz uderzania w największych graczy na danym rynku, by nieco postraszyć ogół. W wyniku paniki wiele stron po prostu potulnie podda się presji i zrezygnuje z SWL (korzyść Google), zgłosi nienaturalne linkowanie (korzyść Google) lub zrezygnuje z własnych stron uczestniczących w systemie, w obawie przed konsekwencjami (korzyść Google). Tak czy siak, Google uderzając w najsilniejszych – doprowadza całkiem sprawnie do porządku wiele mniejszych podmiotów, z którymi algorytmami po prostu by sobie nie poradził.

Systemy wymiany linków to zautomatyzowane serwisy, umożliwiają szybkie zdobycie linkowania, poprzez włączenie się do systemu możemy zdobywać punkty zamienne na linki do naszych witryn. Zasady poszczególnych systemów są różne, natomiast generalnie punkty zyskuje się na podstawie „wyceny” jakości strony dołączanej do systemu. Już trzy lata temu opisywałem stanowisko Google wobec SWL, nie jest zresztą tajemnicą, że wyszukiwarka wielokrotnie podejmowała kroki mające na celu niwelowanie znaczenia linków pozyskiwanych z takich systemów, wdrażając mechanizmy ich rozpoznawania i eliminowania z wyników wyszukiwania.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera - najświeższe informacje, porady oraz artykuły dzięki którym zwiększysz swoje pozycje w wyszukiwarce!


6 thoughts on “Google karze polskie systemy wymiany linków!

  1. Polska jest dla Google trudnym przeciwnikiem jeśli chodzi o swle – ale sądzę, że nie do końca che się z tymi systemami rozprawić na poważnie.

  2. Prawda jest taka, że sporo było nagłośnione, dużo zamieszania a efektów nie widać. Bardziej tu chodziło o postraszenie. Wielkich zmian w Serpach nie było. Czyli z dużej chmury mały deszcz ….

  3. Straszyć zawsze trzeba zawsze 🙂 chociaż ostatnio jak przeglądałem to kilka stron konkurencji spadło lub dostało bany od google ^^

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *