Cena idealna – czyli jak wycenić produkt?

W poprzednim wpisie, dotyczącym mikropłatności sms padło pytanie zadane przez Garrego:

Ciekawi mnie czy można się dowiedzieć, która cena byłaby najlepsza, która najchętniej wykorzystywana?[..] Nie na czuja, więc jak ?
Możemy wybierać dowolną cenę, czy raczej ceny są tylko te ?pełne? tj.: 2 zł, 5 zł itd.
Co brać pod uwagę przy tych cenach ?

I przypomniało mi ono o obejrzanym niedawno filmie, w którym autor bloga i książki: „Czas na ebiznes” szczegółowo analizuje sposoby dobieania ceny do swoich produktów. Wyróżnia on takie typu wyceniania produktu:

 1. na czuja
 2. badania marketingowe
 3. wycena celowa
 4. możliwości klientów
 5. wycena rynkowa

Pierwsza z nich: „na czuja” – wybierasz sobie cene, wg własnego indywidualnego widzimisia, odczucia, że taka a nie inna cena pasuje. Największa grupa ludzi chyba decyduje o cenach produktów na czuja, bo tak im się wydaje że ten towar pójdzie, opchnie się. To chyba najgorszy model wyceny.

Druga – polega na szczegółowym marketingowym wycenieniu produktu. Polega ono a skorzystaniu ze specjalnych narzędzi testowych do kupienia na zagranicznych stronach. Dotyczą one ważności produktu wśród klientów, podpytania ile by byli skłonni wydać na taki produkt i jaką zaproponowali by sami na ten produkt. Wykres wygenerowany pokazuje stosunek popytu do podaży. Dodatkowo niebieska linia wskazuje maxymalny, optymalny dla nas przychód – wskazujący nam idealną cenę produktu. Cena usługi jak podaje autor to 99$.

Trzecia metoda – wycena celowa polega na założeniu celu do osiągnięcia. Celem najczęściej jest kwota na okres – czyli na przykład 10 000 w pięć dni. Cel możemy osiągnąć na kilka sposobów – oferując 10 osobom produkt, za cenę 1000 złotych, lub na przykład proponując 100 osobom po 100 złotych. A może 1000 po 10 złotych.

Przedostatnia metoda zakłada, że to klient jest w centrum. Zastanawiamy się ile klient zwykle wydaje na podobne produkty, ile byłby skłonny zapłacić u nas, ile zyskuje kupując nasz produkt. Ważne jest też czy wiąże się zakup dla nich z jakimś ryzykiem lub jaką mają rangę ważności produktu.

Wycena rynkowa – czyli ostatnia z wymienionych metod – polega na wycenie na podstawie tego co inni już zaoferowali. Porównywarki dają sie być nieocenionym narzędziem w tym modelu. Sprawdzamy jak inni wycenili swój produkt – i dajemy cenę atrakcyjną i dla nas i dla klientów. Czyli taką na której my zyskamy, a klienci odczują ulgę i kupią coś taniej…

Tyle, odnośnie metod wyboru ceny produktu czy usługi. Oczywiście samo zagadnienie wyceniania produktu jest nietypowe i skomplikowane, lecz warto pamiętać – że jest nie oddzownym czynnikiem sukcesu naszego produktu.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera - najświeższe informacje, porady oraz artykuły dzięki którym zwiększysz swoje pozycje w wyszukiwarce!


8 thoughts on “Cena idealna – czyli jak wycenić produkt?

 1. Jak dla mnie, to najlepsza zdaje się metoda badań marketingowych, choć wiele osób wycenia na czuja – szkoda, że nie wiedzą ile tracą 🙂

 2. Jak to zwykle bywa ;]
  Jeśli się za coś płaci to musi być to dobre, tym bardziej jeśli podobny efekt można uzyskać za darmo.
  Wycena rynkowa u mnie odpada, bo będę oryginalny, chociaż faktem jest, że pospisywałem cenniki innych serwisów/sklepów.
  Spróbuję pytać użytkowników.
  Tylko teraz jak przekonać ich do tego, że nie jestem żadnym oszustem… Bo część mi po prostu nie wierzy, co wiąże się z tym, że nie zyskuję żadnych informacji…
  Dzięki bardzo za wpis.

 3. @Garry nie chce zdradzać szczegółów, ale z tego co wiem to Twój projekt będzie oferował to co wiele innych osttanio modnych serwisów – tylko w lekko innym zastosowaniu. Ale ogólnie sprzedajesz to X, które jest takim samym X w innych serwisach, dotyczy tylko innego meritum 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *