16% wzrostu – rynek marketingu internetowego wciąż pęcznieje!

W dobie kryzysu, w dobie kłopotów finansowych, w dobie zapaści – słysząc to prawie codziennie od dłuższego czasu aż trudno uwierzyć, że są branże które rozwijają się bez choćby cienia zahamowania.

Jak podaje serwis Mashable, rynek marketingu internetowego w tym roku powiększy się i to aż o 16%. Oznacza to, że firmy i kontrahenci widzą w wyszukiwarkach i sieci niezwykle cenne źródło klientów, poświęcając z roku na rok coraz to większe środki finansowe. Prognozy na obecny rok wskazują, że w krajach Ameryki Północnej na te cele zostanie wydanych ponad 19 miliardów dolarów. Poniżej wykres wzrostu w latach 2004-2011.

Wykres wzrostu rynku marketingu internetowego.
Wykres wzrostu rynku marketingu internetowego, ź: mashable.com/2011/04/13/search-marketing-16-percent/

Wielu specjalistów zadaje sobie jednak pytanie jak długo rynek może pęcznieć, czyli ile potrwa dla branży marketingu w wyszukiwarkach swoiste el Dorado. Mashable zwraca uwagę na wzrost wyszukiwania lokalnego, wspomaganego głównie przez coraz popularniejsze urządzenia mobilne, za czym idzie wzrost nakładów na marketing mobilny.

Nie wiem jak wam, ale mi wydaje się, że rynek może pęcznieć jeszcze dobrych kilka lat po czym nastąpi spowolnienie. Niestety jak wszystko musi przeżyć rozkwit i stabilizację, ale mam nadzieję, że agencje reklamowe specjalizujące się w marketingu internetowym skorzystają na tych złotych czasach, by wypracować pozycję na przyszłość.

Na koniec autorzy przedstawiają kilka znaczących faktów dotyczących rozwoju rynku SEM:

  • Z 73 do 84% podskoczyła ilość pytanych aktywnie korzystających z FaceBooka do promowania własnej strony internetowej (sprawdz Polskie wyniki w raporcie)
  • O 22 punkty procentowe (z 20 do 44%) wzrosła ilość odpowiedzi wskazujących na znaczący wpływ rozwoju rynku mobilnego
  • Zmniejsza się ilość firm pozycjonujących samemu, wewnątrz własnej firmy. Już ponad połowa firm wynajmuje do tego podmioty z zewnątrz.

A Ty jak myślisz, jak długo rynek SEM będzie jeszcze pęczniał? Może w swojej działalności zauważasz coś wręcz odwrotnego? Wypowiedz się.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera - najświeższe informacje, porady oraz artykuły dzięki którym zwiększysz swoje pozycje w wyszukiwarce!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *